Българи дадоха на Украйна не един или двама добри борци

Публикувано в категория България  
Борбата е най-любимият спорт на българите в Украйна. Най-високите спортни достижения българите се добиват именно в този вид спорт. В този спорт израснаха плеяда велики спортисти, зищитавали флаговете на СССР и Украина на различни международни състезания. И до днес младата генерация на украинските българи присъства в националния отбор по борба. Самата дума «борба» довежда българите до нещо като свещен трепет. Преди много години българите се борят където им падне: зад скъртата, зад ъгъла, в полето, навсякъде, където могат да се срещнат съперници. Те спират конете си, скачат от каруците и почват борбата. До идването на съветската власт в с. Камчик (Заря), Саратски район, Одеска област, всяка година, първи понеделник след Великден се провежда Денят на борбата. В този ден се провеждат официални състезания – първенството на селото по свободна борба, те се провеждат между «горните» и «долните» селски жители. Към края на състезанията се определя победителя на селото и коя от страните спечели таз годишния турнир. Главното в турнира е не кой е идивидуалният победител, кой е шампионът, макар че лични амбиции също присъстват, а коя от страните, «горните» или «долните», победи. В онези времена борбата започва след обяд и завършва късно през нощта. Започват от момчета на 12-13 годишна възраст. На тепиха излиза едно момче от южната част на селото и едно от северната, загубилият напуска тепиха, победителят посреща следващия съперник, ако победи и него го, то излиза срещу третия и така докато не го победят. Постепенно на тепиха излизат по-възрастни момчета, които побеждават по-малките. Такава тактика довежда до това, че вече след два часа състезания на тепиха се намират възрастни мъже. Тактическата задача състои в това, противникът да загуби колкото може повече сили на началния и средния етап на борбата, принуждавайки го още на този етап да понесе големи загуби. Стратегическата задача – да се запази най-силната част от отбора (ядрото) за финала на състезанията. Последният, останал на тепиха, става шампион и получава званието «борец» за цяла година.

Тепих, разбира се, е условно наименование, защото няма никакъв тепих: борбата се провежда право на земята, в най-добрия случай тя е покрита с малка тревичка.
Състезанията по борба се провеждат три нощи подред по време на Камчикския храм. Но тогава се борят не само борците от това село, а и пристигналите от други български села борци, които идват в Камчик именно да се борят, а не да празнуват, по онова време това е сериозен турнир. Понякога борецът идват само за да се срещне с миналогодишния победител и да вземе реванш за миналогодишната загуба. Това е най-интересното зрелище, все пак се борят най-добрите. 

През 1942 година румънските военни власти организират борбата по следната система: победилият трима борци подред, получава премия (риза или пари), след което напуска тепиха. Категории по теглото на спортиста не се взимат във внимание, затова се борят само силните, по-мощните или виртуозно извъртащите се. Победеният се държи достойно, идва до победителя и му казва: «Евала ми струваш». Това означава, че победеният признава силата и майсторството на съперника. Победеният задължително трябва да бъде положен по гръб, но за атракция пред публиката, борецът трябва «да му удари шараня», т.е. да го удари с дланта в гърдите. Това предизвиква овации у зрителите.

Борбата задължително е съпровождана от специална мелодия, свирена на гайда или кавал.

Борбата се провежда на халай (днес той е заменен с тепих). Халай това е неотбелязан, въображаем кръг на земята, в който се борят. Зрителите гледат двубоя, застанали край него. Халая го правят халайници: здравеняци с палки в ръцете нарязват земята като крещят «хала-а-а-й», принуждавайки така зрителите да разширяват кръга. Понякога с края на палката могат да закачат пръстие на краката на загледал се бос зрител, но обидени няма.


Майстори на спорта, шампиони и наградени учасници на световни, Европейски първенства, първенства на СССР и Украина

Майстор на спорта в с. Камчик (Заря) стана Василий Василевич Георгиев. Той е майстор на спорта на СССР по самбо и кандидат-майстор на спорта по свободна борба.

Георгиев Георгий Василевич. Майстор на спорта на СССР, шампион на Украина по свободна борба, награден учасник на СССР сред младежи. В момента работи като треньор.  

Владимир Грибков. Майстор на спорта на СССР, победител на всесъюзен турнир, шампион на Украина. Работи като треньор.

Златов Анатолий Исидорович и Златов Илия Иванович. Украински шампиони, а също така едни от първите майстори на спорта на независима Украина.

Панов Сергей Иванович. Майстор на спорта и шампион на Украина.

Илия Стоянов. Майстор на спорта международна категория, световен шампион между кадети, шампион на Украина сред възрастни. За десетгодишната история на независима Украина само двама борци стават световни шампиони и единият от тях е Илия Стоянов.

Райчев Пьотр Иванович (1984 г.) майстор на спорта, шампион на Украина, награден състезател на Европейското юниорско първенство през 2001 г. и на младежкото първенство през 2002 година.

Златова Валерия Василевна (внучка на Златов Иван Родионович) шампионка на УССР и Европейска юниорска шампионка, сребърен медал на Европа сред възрастни.

Треньорски състав: Ефим Иванович Пейчев, тренирал отбора от 1965 до 1970 година. Изигра голяма роля в подготовката на борците от новата генерация, а също така в организирането на отбора възрастни борци, който по негово време участва в състезания от различни нива и радва привъжениците си с големи успехи. Пейчев не само тренира, но и сам чудесно се бори и е отличен пример за подражание на младото поколение.

След Пейчев, пет години до 1975 година, възрастни и младежи тренира Райчев Иван Николаевич. Под негово ръководство отборът се превърна в сплотен и дружен колектив, който със своята красива и безкомпромисна борба възхищава зрителите.
Златов Василий Георгиевич. Кандидат-майстор на спорта, заслужил треньор на Украина. С неговото име се свързва небивалата слава на зарянската школа по борба. Той тренира борци от 1979 година. От 1982 година е старши треньор на детското спортно училище (ДЮСШ). От 1986 година тренира момчешкия и младежкия отбори на Одеска област. През 1996-1997 години е старши треньор на кадетския отбор на Украина. На световния шампионат в Техеран неговите момчета заемат трето място. Такъв успех Украина още не знае. А на световното първенство в Делхи (Индия) отбора зае шесто място. Достиженията на възпитаниците на Златов на състезания от различни нива поразяват: те заемат призови места на различни спартакиади на СССР, световни шампиони, шампиони на СССР и на Украина, победители и наградени участници на различни турнири.

Василий Златов с фанатична преданост се отнася към своето дело. Неговото упорство, трудолюбие и ентузиазъм нямат предел.

Представители на българите от Украина в свободната борба

Базан Леонид – (1985 г.) роден в село Виноградовка, Арцизки район, Одеска област. През 1998 година заема пето място в Украинския шампионат за юноши. През 1999 година – трето място на международния турнир ФИЛА в категорията до 46 кг. През 2000 година на Европейския шампионат заема осмо място. През същата година заема първо място на кадетския шампионат на Украина и изпълнява спортния разряд за Майстор на спорта на Украина. През 2001 година на Европейско първенство заема седмо място и първо място на 3-и юношески спортни игри. През 2002 година става шампион на Украина, през 2003 година – второ място на международния турнир ФИЛА, през 2004 година – четвърто място на Украинския шампионат. През 2005 година – трето място на световното за младежи, първо място на купата на Украина, на шампионата на Украина – първо място за юноши, второ място за младежи. През 2006 година – трето място на световния шампионат за студенти, първо място на Украинския младежки шампионат. През 2007 година Леонид Базан заема трето място на Световната купа и взема Купата на Украина. Тренира в клуб Динамо, г. Киев, влиза в националния отбор на Украина по свободна борба.

Илия Кара (1974 г.) Роден в село Червоноармейское (Кубей), Болградски район, Одеска област. През 1990 година изпълни минимума за спортния разред Майстор на спорта на СССР. На шампионата на УССР през 1991 година зае четвърто място. През 1992 година – трето място в състезанията за Купата на Украина и изпълни разред за Майстор на спорта на Украина. Пето място в състезанията за Купата на Украина през 1993 година.

Виталий Яръм (1978 г.) Роден в село Червоноармейское (Кубей), Болградски район, Одеска област. На Украинския шампионат през 1992 година заема второ място за юноши, а през 1993 година първо място в кадетското първенство, а също така първо място за Купата на Украина за юноши. През 1994 година – трето място на кадетското пъвенство на Украина, през 1995 година – четвърто място на купата на Украина за юноши, второ място на Украинския шампионат. През 1996 година на Европейското първенство зае шесто място, на шампионата на Украина за мъже – трето място, за юноши – второ място и изпълнява спротния разред за Майстор на спорта на Украина. През 1997 на шампионата на Европа заема пето място, на Украинския шампионат за юноши – първо място. През 1998 година на международен турнир ФИЛА заема четвърто място, Купата на Украина за юноши – трето място. През 1999 година на първи Общоукраински летни спортни игри зае пето място. Пето място на шампионата на Украина заема през 2000 година. През 2001 на международния турнир на ФИЛА «Гран-при» – четвърто място, на Украинския шампионат за мъже – трето място.

Пьотр Райчев (1984 г.) Роден в село Заря, Саратски район, Одеска област. През 2001 година на световното първенство за юноши в категорията до 120 кг. зае 12 място, на първеството на Украина зае първо място, изпълни спортния минимум за Майстор на спорта на Украина. През 2002 година на трети младежки игри на Украина зае четвърто място. На международния турнир ФИЛА през 2003 година – второ място, на втори Общоукраински спортни летни игри в категорията 120 кг. зае второ място, в състезанията за Купата на Украина зае първо място, става шампион на Украина. През 2004 година световно първенство за студенти – второ място, на шампионата на Украина – второ място. През 2005 година шампион на Украина. През 2006 година на Световното за студенти заема пето място. През 2007 година на трети Общоукраински летни спортни игри зае второ място. Продължава успешно да тренира в спортния клуб Динамо, г. Киев, влиза в националния отбор по свободна борба.

Анатолий Диордиев (1988 г.) Роден в село Виноградное, Болградски район, Одеска област. През 2004 година на кадетския шампионат на Украина зае четвърто място, в състезанията за Купата на Украина зае второ място, на младежкия шампионат – първо място в категорията 50 кг., изпълни спортния разред за Майстор на спорта на Украина. През 2006 година на шампоината на Украина зае първо мяясто. През 2007 година на състезанията за Купата на Украина зае първо място. Продължава успешно да тренира.

Георгий Златов Роден през 1987 година в село Заря, Саратски район, Одеска област. През 1999 година на Украинския шампионат в категорията 32 кг. достига до десето място. През 2000 година на същия шампионат в категорията 35 кг. – дванадесето място. Пез 2002 година на кадетския шампионат на Украина в категорията 42 кг. зае дванадесето място. През 2005 година – второ място на юношеския шампионат на Украина, изпълни разред за Майстор на спорта на Украина. През 2006 година на Украинския младежки шампионат зае второ място. Продължава успешно да тренира.

Игор Георгиев (1979 г.) Роден в село Заря, Саратски район, Одеска област. През 1994 година зае второ място на шампионата на Украина. През 1995 година – девето място на юношеския шампионат на Украина, на кадетския шампионат – шесто място.

Николай Славов (1968 г.) Роден в село Виноградовка, Арцизки район, Одеска област. Перз 1990 година на открития шампионат на Молдовска ССР в категорията 62 кг. зае първо място. През 1992 година на състезанията за Купата на Украина зае трето място и спортния разред за Майстор на спорта на Украина. През 1993 година зае седмо място на шампионата на Украина. Впоследствие започна треньорска кариера и възпита много отлични борци по свободна борба.

Дмитрий Куцарев (1985 г.) Роден в село Новая Ивановка, Арцизки район, Одеска област. Перз 1999 година на шампионата на Украина зае осмо място. През 2000 година на кадеския шампионат на Украина зае дванадесето място. Пез 2001 година на трети юношески игри на Украина зае четвърто място за кадети, на юношеския шапионат на Украина зае девето място. През 2002 година на Украинския шампионат зае дванадесето място, след което замина да тренира в България.

Николай Николов (1983 г.) Роден в село Виноградовка, Арцизки район, Одеска област. През 1995 година на кадетския шампионат на Украина зае дванадесето място. На международния турнир ФИЛА през 1999 година в категорията 76 кг. зае четвърто място, на Украинския шампионат зае единадесето място и получи спортния разред Майстор на спорта на Украина.

Анатолий Златов (1974 г.) Роден в село Заря, Саратски район, Одеска област. Майстор на спорта. Шампион на международен турнир за мъже през 1992 година.

Илия Златов (1972 г.) Роден в село Заря, Саратски район, Одеска област. Майстор на спорта, шампион на международен турнир за мъже през 1992 година в ктегорията 68 кг.

Сергей Пенов (1981 г.) Роден в село Заря, Саратски район, Одеска област. Майстор на спорта. На шампионата на Украина за мъже зае шесто място в категорията 97 кг.

Иван Георгиев (1986 г.) Роден в село Заря, Саратски район, Одеска област. Майстор на спорта, Шампион на международен турнир за юноши в категория 84 кг. през 2005 година.

Анатолий Желясков (1990 г.) Роден в село Виноградное, Болградски район, Одеска област. Майстор на спорта. Шампион на международен турнир за юноши в категория 60 кг. през 2006 година.

Василий Топал (1982 г.) Роден в село Червоноармейское (Кубей), Болградски район, Одеска област. Майстор на спорта. Шампион на международен турнир за мъже през 1999 година.

Владимир Неделчев (1970 г.) Роден в село Новая Ивановка, Арцизки район, Одеска област. Майстор на спорта на Украина. Шампион на международен турнир за мъже през 1992 година.

Константин Станков (1972 г.) Роден в село Новая Ивановка, Арцизки район, Одеска област. На шампионата на Украина за мъже през 1994 година зае четвърто място. На първеството на СССР през 1990 година зае четвърто място. Майстор на спорта на Украина. Упражнява треньорска професия, възпита мнозина шампиони на Одеска област и наградени участници на украински състезания.

Благодарение на тези бележити хора 
мнозина момчета постигат високи резултати в спорта и живота. 

Треньори – преподаватели по свободна борба

Николай Илич Стоянов (1960 г.) Роден в село Виноградовка, Арцизки район, Одеска област. През 2002 година на него му е присвоено звание «Заслужил треньор на Украина». По време на своята работа като треньор Николай Стоянов подготвя мнозина великолепни спортисти, Майстори на спорта на Украина, Майстори на спорта Международна класа, шампиони на Украина, наградени участници на Европа и света. Продължава да предава опита си на младите в Измаилското спортно училище, Одеска област.

Георгий Георгиевич Арабаджи (1930-1998 г.г.) Роден в село Новая Ивановка, Арцизки район, Одеска област. През 1994 година му е присвоено званието «Заслужил треньор на Украина» за дългогодишен и плодотворен труд. Той подготви цяла плеяда чудесни майстори по свободна борба. Сред учениците му са: Дерменжи Х.А., Неделчев Н.Ф., Неделчев В.Н., Арабаджи П.Г., Дерменжи А.И., Станков К.Н. и много други бележити спортисти.

Василий Георгиевич Златов (1956 г.) роден в село Заря, Саратски район, Одеска област. През 2000 година за многодишен и плодотворен труд му е присвоено званието «Заслужил треньор на Украина». С неговото име се свързва небивалата слава на зарянската борба. Златов тренира борци от 1979 година. От 1982 година е старши треньор в детското спортно училище (ДЮСШ). От 1986 година тренира юноши и младежи в отбора на Одеска област. През 1996-1997 години е старши треньор на кадетския отбор на Украина. На световния шампионат в Техеран неговите момчета заемат трето отборно място (това е най-големият успех на отбора на Украина до този момент), а на световното първенство в Делхи (Индия) отборът зае шесто място. Достиженията на възпитаниците на Златов в състезанията от различни нива поразяват: те заемат призови места на различни спартакиади на СССР, световни шампиони, шампиони на СССР, на Украина, победители и наградени участници от различни турнири.

Василий Златов с фанатична преданост се отнася към своето дело. Неговото упорство, трудолюбие и ентузиазъм нямат предел.

Арнаутов Виктор Дмитриевич (1948 г.) През 2001 година му е присвоено звание «Заслужил треньор на Украина» за многогодишен и плодотворен труд. Той подготви редица добри спортисти, Майстори на спорта на Украина, областни шампиони, шампиони на Украина. Упражнява треньорската си професия в г. Одеса.

Антон Иванович Кисе – вице-президент на Украинската асоциация по свободна борба.

Пьотр Георгиевич Арабаджи – роден в село Новая Ивановка, Арцизки район, Одеска област. Главен треньор по свободна борба в детското спортно училище (ДЮСШ) в Тарутино, Одеска област. Възпита не малко областни шампиони, наградени участници на Украина по борба.

Константин Николаевич Станков (1972 г.) Роден в село Новая Ивановка, Арцизки район, Одеска област. Майстор на спорта. Работи като треньор в Одеското детското спортно училище (ДЮСШ) в г. Одеса. Има възпитани мнозина шампиони на областта и наградени участници на Украински състезания. 

Николай Николаевич Славов (1968 г.) Роден в село Виноградовка, Арцизки район, Одеска област. Треньор е в Измаилско детско спортно училище (ДЮСШ), под негово ръководство израсват много добри спортисти, шампиони на областта и наградени участници на Украина.

Василий Василиевич Къса Роден в село Червоноармейское (Кубей), Болградски район, Одеска област. Майстор на спорта по свободна борба и самбо. Занамава се с треньорска кариера.

В Болградски район на Одеска област фамилията Драгой се асоциира със свободна борба. През 1976 година Николай Дмитриевич Драгой пристига в град Болград и до ден днешен не вижда себе си без борба. Той възпитава много десетки младежи, правейки ги много добри борци. В село Виноградовка създава училище за борба. Този спорт добре се приживява в това село и момчетата с удоволствие започват да се занимават с борба. Неговите ученици нееднократно стават шимпиони и наградени състезатели на района и областта, участват в национални и международни турнири и състезания, а също и на Украински първенства. През последните години Николай Драгой тренира болградските момчета в детското спортно училище (ДЮСШ) в г. Болград. Той искрено се гордее с постиженията на своите ученици.

Виктор Дишли – възпитаник на Николай Драгой, завърши УВК «училище-лицей» със златен медал, това говори за това, че може да съсредоточава усилията си на най-главното. През 2002 година изпълни минимума за Майстор на спорта на Украина. Много пъти е шампион и награден състезател на Украина и на международни турнири.



И до ден днешен за българите от Украина борбата е нещо свещено. Източник: bg-ua.org

03 Jun 2010 15:05 ч.