Професорът: Аз създадох първите големи шампиони

Публикувано в категория България  
Предлагаме ви едно от последните интервюта на Райко Петров пред Здравка Иванова от Агенция "Блиц".

Страдам от исхемия с тахикардия, споделя легендарният треньор. Загубих три пръста от ръката си и това ме извади от спорта.
Райко ПЕТРОВ е роден на 26 юли 1930 г. в с. Сливовица, Великотърновско. Заслужил майстор на спорта, заслужил треньор. Създател на съвременната българска школа по свободна и класическа борба. Член на Бюрото на Международната федерация по борба (ФИЛА). Работил е 15 години като треньор на националния отбор по свободна борба и е подготвил първите олимпийски и световни шампиони в българския спорт. Бил е на 12 поредни летни Олимпийски игри. Лауреат на “Международната зала на славата по борба” - Оклахома, САЩ. Там е определен за най-добър автор и историк в областта на световната литература по борба.

Автор на повече от 350 научни публикации и 82 книги, издадени на десетки езици. След Олимпийските игри в Мексико, Райко Петров прекратява треньорската си кариера и се отдава на науката. Става преподавател в НСА и зав. Катедра “Борба и джудо”. По-късно е ректор на НСА. В продължение на 21 години е президент на Българската федерация по борба. От 1979 г. е професор по борба.


Райко Петров е българинът с най-много присъствия на летни Олимпийски игри (повече от тези на Самаранч и Кубертен). Преди три години получава награда за най-добър международен деятел в областта на всички спортове.

- Проф. Петров, вярно ли е, че сте познавали Сергей Антонов?
- Не го познавах, но бях помолен да го посетя в Рим.

- Защо?
- Да повлияя на поведението му, да укрепя самочувствието му. Духът му беше паднал твърде ниско.

Разговарях с него. Припомних му случаите, в които бе проявил мъжествено поведение - като капитан Драйфус например.

- С какви впечатления останахте?

- Той беше психична развалина. Движеше се по необичаен начин, стискаше юмруци. Почти не говореше. Попитах сестра му такъв ли е бил преди. Тя каза, че не.

- Адекватен ли беше?
- Не напълно.

- Защо се е държал неадекватно според вас?
- Мисля, че не беше само от стрес. Според мен

върху него са въздействали с психотропни вещества

От това, което видях, не мога да направя друг извод. По онова време се използваше LCD.

- Това е наркотик!
- Сега е наркотик. В онова време се произвеждаше в малки количества. СЗО от Женева отпускаше само по един грам в някоя държава, за да се правят изпитания. Като се даде определено количество от веществото, човек започва да разказва безконтролно всичко за себе си.

- Кое свое постижение смятате за най-голямо?
- Може би най-важно е, че аз подготвих първия олимпийски шампион на България Никола Станчев и първите медалисти през 1956 г. на Олимпиадата в Мелбърн. Тогава медали получиха Петко Сираков и Юсеин Мехмедов. През следващата година подготвих първия световен шампион Петко Сираков. По онова време българският спорт нямаше никакви сериозни постижения.

- Претърпявали ли сте травми?

- Бях състезател по борба. Имах най-добрите възможни постижения. Точно тогава ме мобилизираха. Изпратиха ме трудовак за три години. Стана така, че при трудова злополука метално въже ми отряза три пръста на ръката и прекратих състезателната си дейност. Но започнах да работя като треньор и създадох отбор.

- Как точно получихте травмата?
- Работехме на петия етаж на една сграда. Аз поемах кофите с бетон. Поради техническа неизправност металното въже ми завърза ръката и ме изтегли във въздуха. Държах се само с една ръка. Постепенно въжето ме вкара в макарата. Прехвърлих едната си ръка отгоре, върху винкела.

Но другата мина през макарата и пострада сериозно. Висях на една ръка повече от минута. Ако не бях спортист, щях да загина. Помогнаха ми момчетата от бригадата. Те също бяха борци. Добре, че бяха такива. В противен случай щях да падна.

- Болеше ли много?
- Месото от пръстите ми беше изскубнато. Бяха останали само кости. Разбира се, че ме болеше.

- Коя е най-сериозната ви спортна травма?

- Луксация на раменната става на дясната ръка. Инцидентът стана по време на тренировка. Имам и две счупени ребра.

- Какви са последствията?
- Наложи се да ми направят две операции на пръстите на ръката.

- Как сте със здравето?
- Живял съм неразумно. Преподавам как хората да работят в хигиеничен режим, а аз работя по 18 часа на ден досега. Имам сърдечносъдови проблеми - високо кръвно налягане, аритмия.

- Каква е аритмията?
- Тежка.

- Пароксизмална?
- Започна като пароксизмална, повтори се няколко пъти и понякога е в много тежка форма. В момента е аритмия с тахикардия. Когато получа пристъп, падам на земята и не мога да си вдигна дори пръста на ръката.

Сърцето ми почти спира

- Откога е аритмията?

- От 1979 година.

- Можете ли да я свържете с нещо?

- Направих една топла баня. Не мога да я свържа с нищо друго.

- Кога стресът в живота ви е бил най-голям?
- Имах много неприятности. Три пъти сменях гимназията си. Треньорската работа е много хубава, но е много тежка. На всяко световно първенство преживявам всяка точка, всяка секунда на състезателя, който играе. Това за мен е най-сериозният стрес.

- Спазвате ли диета?
- Не пия алкохол, не пуша. Цял живот съм бил въздържател.

- Какво мислите за българските лекари?
- От по-раншното поколение познавах най-добрите лекари на България: проф. Белов (кардиолог), проф. Иван Матев (хирург), проф. Драган Бобев, проф. Димитър Шойлев - Бог да го прости, проф. Бойчев (травматолог), проф. Чавдар Драгойчев (кардиолог), проф. Александър Чирков (кардиолог), проф. Димитър Хаджиев (невролог), проф. Коста Заимов (психиатър), проф. Делийски (уролог), проф. Пухлев (най-добрият интернист на България за всички времена).

- Изредихте светилата в медицината.
- Да. Но има и много общопрактикуващи лекари, които са на високо ниво.

- Какво мислите за здравната система у нас?
- Не съм убеден, че тя осигурява възможности на хората да се лекуват правилно.

- Защо е така според вас?
- У нас боледуват главно възрастните. Ако си болен от 5 болести, трябва да ти дадат 5 направления.

Ако въобще стигнеш до специалистите, те ти предписват лекарства. След това трябва да отидеш другаде, за да си ги купиш. За възрастния човек това е почти невъзможно! Как ще ходи при всичките лекари всеки месец?! Според мен организацията на здравната система у нас е сбъркана.

Наблюдавам т.нар. реформа отстрани. Не мога да приема да има населени места без лекари. Най-близкият лекар обикновено се намира на 70-80 км разстояние. Ами ако става дума за родилка, за инсултно болен или за човек с инфаркт?!

Как ще оживеят, докато стигнат до града, в който има лекар?!

- Какво според вас е най-важно в реформата на здравеопазването?

- Преразпределението на медицинските заведения.

- Какво е мнението ви за нашите болници?
- Редно е да разполагат с повече средства. От тях зависи хигиената, осигуряването на качествени медикаменти, квалификацията на лекарите. Аз съм лежал в база “Лозенец”, във ВМА, в “Пирогов” и във Втора МБАЛ. Доволен съм от лечението навсякъде. Винаги тушираха своевременно сърдечните ми пристъпи. Много ми помага проф. Младен Григоров (кардиолог). Благодарен съм на всички лекари, които изброих.

- Високи ли са цените на лекарствата у нас?
- Високи са. Известно е, че фармацевтичната промишленост е една от най-доходните.

- Достъпни ли са лекарствата за вас?
- Имам библиотека от 15 хиляди книги. Днес не мога да си купя всяка книга, която искам.

- А лекарствата, които са ви необходими, можете ли да ги купите?
- Купувам ги, но много трудно.

- Ползвате ли услугите на Здравната каса?
- Въобще не я търся.

- Защо?
- Защото трябва да тръгна по пет клинични пътеки. Вчера бях на лекар в база “Лозенец” и си платих за прегледа. Днес ще ходя при кардиолог. Пак ще си платя.

- Предпочитате платени здравни услуги, но не желаете да се занимавате със Здравната каса?
- Да. Просто нямам време. Организацията на здравеопазването у нас не ми харесва.

- Здрави хора ли са българите?
- Съвременният живот е изпълнен с хиподинамия, с обездвижване, с лошото влияние на екологични и стресогенни фактори. Напълно естествено е здравето да не бъде на много високо ниво. Много автори са казали, че движението може да замести лекарство. Но никакво лекарство не може да измести движението.

Забележка: Заглавието е на нашия сайт


16 Feb 2011 18:32 ч.