Валентин Йорданов: Ако бях наследник на милиони, българската борба първа щеше до го усети

Публикувано в категория Русе  
Вицепрезидентът на БОК и шеф на федерацията по борба Валентин Йорданов не обича шумотевицата още от времето, когато се състезаваше. Олимпийският, 7-кратен световен и 7 пъти европейски шампион по свободна борба дава малко интервюта и само когато има повод. Може би затова два пъти отклони любезно поканата на "Труд" за разговор. Но на летните игри в Лондон от 27 юли до 12 август именно той ще предвожда тежката ни артилерия, защото надеждите ни за медали пак са свързани най-вече с борбата. И този факт стана като задължителен повод за интервю.- Българската борба отново тръгва на битка за олимпийски медали. Не е тайна, че всеки един от деветимата ни представители на игрите мечтае за отличие. Доколко това е реално, г-н Йорданов?
- Всеки български представител в олимпийския турнир по борба респектира съперниците. Това е безспорен факт. Всеки от нашите е медалист от големи първенства, а Станка Златева, Христо Маринов, Радослав Великов и Елис Гури са ликували със световни титли. Това ги поставя сред фаворитите и те ще са в голямата игра. Наясно сме, че в битката за медалите ще дадем и жертви. Така ще е при адската конкуренция, която на тепиха в Лондон е гарантирана.
- На игрите Пекин 2008 имахме 12 представители в борбата, които заслужиха 4 медала. Според немалко анализатори сега при 9 шанса е реално да очакваме 3 отличия. Вашата преценка?
- Това е повече математика и игра на прогнози. Всяка олимпиада е непредсказуема и затова вълнува целия свят. Борбата е от спортовете, в които силите са много изравнени и изненадите дебнат отвсякъде. Очакванията ни са в тези рамки - ако спечелим по медал във всеки един от стиловете и имаме шампион трябва да сме доволни.
- Нашите тренират на различни места - в Банско, в Тетевен, а класиците са на лагер в Унгария. Направихте няколко визити в базите. Какво е положението?
- Всичко върви по план като подготовка. Държавата ни осигури средства за това в лицето на Министерството на спорта. Работи се на пълни обороти и най-важното - засега се опазваме от контузии. За съжаление трябва да призная, че в отбора по класическата борба се появи напрежение и обстановката не е тази, която беше.
- Седмица преди олимпиадата това звучи колкото сензационно, толкова и обезпокоително. Какъв е проблемът?
- Получихме писмо от г-н Гриша Ганчев, че заради проблемите, които има в бизнеса, ще оттегли своята подкрепа от българската борба. За нас това е много тежък удар. Да загубим след 20 години финансовата и моралната подкрепа най-големия меценат на българския спорт въобще, е ужасно. Особено в навечерието на олимпиадата. Освен всичко националите от класическия стил и Анатолий Гуйдя от свободния вземат заплати от "Литекс" и се безпокоят за бъдещето си. Това са десетки семейства, които ще загубят доходите си и спокойствието да работят в европейски условия и да представят България.
- Предприехте ли нещо като федерация?
- Моментът е възможно най-неподходящият. Правим опити да стабилизираме доколкото можем отбора за олимпиадата. За там всичко е окей като осигуряване на подготовката и участието, но после? Предполагам всеки един от националите е обезпокоен. Семействата им също. Не е тайна, че благодарение и на премиите на Гриша Ганчев успяваме да парираме опитите други държави да ни вземат националите срещу много пари. В други спортове не успяха.
- В борбата България дори е на другия полюс. През последните 20 години се привлякоха състезатели от екстра класа.
- Трябва да сме честни - това нямаше как да стане без "Литекс". Донеслият олимпийска титла на България Армен Назарян и световните шампиони Елис Гури и Николай Паслар, както и Анатолий Гуйдя със седемте си медала за страната ни са най-ярките примери. Те помогнаха да се вдигне нивото в националните отбори и родната борба да не загуби позиции, както стана в немалко спортове, които бяха маркови с успехите си за нашата държава. Няма фирма, която да е давала толкова за спорта, не само за борбата. Гриша Ганчев помагаше на редица спортове. Имаше и премии за всички наши олимпийски шампиони. Неслучайно казваха, че когато държавата нямаше достатъчно средства да отделя за спорт "Литекс" бе като някаква спортна агенция в сянка с помощта си.
- Очаква се борбата да е на първа линия в Лондон в надпреварата за медали, но вие не звучите оптимистично?
- Просто съм реалист. И откровен с медиите, както смятам винаги съм бил. Това е положението. Ние не знаем какви проблеми има фирма "Литекс" с държавата и откъде и защо идват проблемите, но едва ли Гриша Ганчев е най-големият грешник. И става дума за човек, който винаги е бил патриот не само на думи, а и е помагал на стотици в спорта, за да имаме повече самочувствие като българи в надпреварите с най-добрите в света.
- Нито един от националния отбор обаче не е казал публично нищо за новата ситуация след оттеглянето на Гриша Ганчев. Защо според вас?
- В борбата не сме свикнали да хленчим или да се оправдаваме. Доколкото разбрах, някои от треньорите и момчетата са казали пред 2-3 телевизии мнението си, но така и не са им излъчили интервютата. Може би има някакъв страх или други причини. Не знам и не го казвам с упрек, защото времената са тежки за всички. Трябва да се опитаме въпреки всичко да дадем максимума на олимпиадата. Знам какво е да се бориш с най-силните, когато имаш проблеми, но в борбата всеки има силен характер.
- Не мога да не ви попитам и какво става с фамозното ви наследството от фамилия Дюпон?
- Нещата са окей. Все по-малко идиоти се занимават с тази глупост, която измислиха. Ако наследявах тези митични стотици милиони долари, българската борба първа щеше да усети. Засега обаче мога да съм полезен само с намирането на спонсори, с добра работа с институциите и икономии, защото за 14 години на президентския пост нямам заплата и никакви разходи за сметка на федерацията.
- Нещо повече за конкуренцията?
- За руснаците и за повечето бивши съветски републики вероятно сте разбрали - дават по милион долара за титла. Американците събраха пари с двубой на "Таймс скуеър" в сърцето на Ню Йорк срещу сборен тим на света. Спонсорите платиха билети по 150 000 долара. Иранците, китайците и корейците се готвят като за излитане в космоса... Ние сме в трудна позиция, но ще се бием за честта си. А какво ще стане, не съм сигурен, но може би само Бог знае.Едно интервю на Владимир ПАМУКОВ във вестник "Труд"Забележка: Заглавието е на нашия сайт. Оригиналното е "Смут в борбата"
 

20 Jul 2012 20:54 ч.